Ozveny Ceny mladého publika 2021 smerujú do prítmia kinosál

Medzinárodné podujatie Cena mladého publika muselo byť už druhý rok organizované v jarných mesiacoch online. Slovenskí organizátori sa rozhodli, že pokiaľ to situácia umožní, tak vybrané filmy Útek cez hranice a Pinocchio s nimi aspoň zlomok atmosféry podujatia prinesú do vybraných kín aj širšiemu publiku.

Cena mladého publika je medzinárodné podujatie pre deti vo veku od 12-14 rokov. Prostredníctvom 3 filmov, premietaných počas jedného dňa po celej Európe,  účastníci získajú možnosť priblížiť sa európskej kinematografii a zároveň poodhaliť svet vzniku filmov. Projekt vznikol z iniciatívy Európskej filmovej akadémie (EFA) podnietiť záujem mladej generácie o európsku kinematografiu a kultúru. Istým spôsobom ide o vychovanie si budúcich ako divákov, tak aj tvorcov európskych filmov.

Koncepcia Ceny mladého publika nie je založená len na pasívnom pozeraní 3 dlhometrážnych filmov. Ich sledovanie je len prvotným impulzom k aktivitám, čo prebiehajú v prestávkach. Celý deň je vedený moderátorkou, ktorá deťom sprostredkuje formou dialógu informácie nielen ako film vzniká, ale aj ako sa na film dívať.

Cena mladého publika 2021 sa z dôvodu pandémie Covid-19 odlíšila od predchádzajúcich ročníkov, keďže nebolo možné podujatie organizovať v jeho fyzickej podobe. Tým, že je podujatie viazané na konkrétny dátum, nebol možný ani jeho presun. Práve preto sa slovenskí organizátori rozhodli okrem samotného online podujatia 25. apríla pridať istú formu ozvien. Dva z vybraných filmov – víťaz Ceny mladého publika Útek cez hranice a nové spracovanie klasického príbehu Pinocchio od Matea Garroneho s Robertom Benignim.

Prvé uvedenie filmov bude počas narodeninového víkendu kina Lumiére v Bratislave, následne sa počas jesene presunú do kín v Košiciach, Kežmarku, Poprade a Hlohovci. Okrem štandardnej projekcie čaká divákov lektorský výklad od Martiny Mlichovej z Asociácie slovenských filmových klubov, ktorá na Cene mladého publika s OZ Boiler spolupracuje posledné tri roky.

„Po dlhom čase, kedy deti strávili nielen vyučovanie ale aj väčšinu svojho voľnočasových aktivít pred počítačmi, chceme prostredníctvom ozvien vrátiť deti do kín a priniesť im aspoň zlomok atmosféry, aká prebieha počas „štandardnej, nepandemickej“ Ceny mladého publika. Deti budú mať tak príležitosť diskutovať, pýtať sa a rozoberať filmy ako so svojimi rovesníkmi, tak s moderátorkou Martinou Mlichovou a netradične aj s rodičmi (keďže tí sa Ceny mladého publika bežne nezúčastňujú). Zároveň to bude z našej strany aj istá forma podpory kín, ktoré zažili veľmi ťažký rok. Projekcie, doplnené o diskusie môžu osloviť široké publikum vo vybraných mestách“, konštatujú organizátori z občianskeho združenia Boiler.

Cenu mladého publika (EFA Young Audience Award) organizuje a udeľuje Európska filmová akadémia a EFA Productions s podporou Mitteldeutsche Medienförderung (MDM). Hlavným organizátorom podujatia na Slovensku je občianske združenie Boiler, spoluorganizátorom je Asociácia slovenských filmových klubov. Projekt je finančne podporený Audiovizuálnym fondom. Partnermi podujatia na Slovensku sú Kino Lumiére Bratislava, Kino Úsmev Košice, Kino Tatran Poprad, mestské kultúrne centrum Hlohovec a Filmový klub Iskra Kežmarok.

 

Vybrané filmy:

 

 

 

 

 

 

 

PINOCCHIO

Réžia: Matteo Garrone

Taliansko / Francúzsko

Filmová adaptácia známeho detského románu Carla Collodiho Pinocchiove dobrodružstvá, ktorý vyšiel prvý raz v roku 1883. Matteo Garrone sa vracia späť ku koreňom tohto príbehu. V prelomovom hranom filme natočenom v úchvatných talianskych lokáciách vytvoril Garrone pestrý fantastický svet plný tajomstiev a zázrakov, radostných, vtipných i dojímavých okamihov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚTEK CEZ HRANICE

Réžia: Johanne Helgeland

Nórsko

Útek cez hranice rozpráva príbeh dobrodružného desaťročného dievčatka Gerdy a jej bračeka Otta a ich rodičov, ktorí boli súčasťou nórskeho odboja počas druhej svetovej vojny. Autorka Maja Lunde napísala aj scenár k filmu Útek cez hranice. Film vychádza z oceňovanej knihy z roku 2012 a je vzrušujúcim, dojímavým a podnetným príbehom dôvery a priateľstva, strachu a veľkej odvahy mladých ľudí, ktorý je založený na historických udalostiach.